Je rozmanitost Androidu kladem nebo záporem?

Mobilní operační systémy Android a iOS se v mnoha směrech podobají, ale také se v řadě věcí liší. Jedním z nejpatrnějších rozdílů je vzhled. Zatímco iOS vypadá na všech telefonech úplně stejně, Android je u každého výrobce jiný. Pokud si pořídíte Google Pixel, dostanete Android v jeho nejkrystaličtější podobě – tedy v té, ve které ho stvořil samotný vyhledávací gigant. Jestliže ale sáhnete po telefonech Xiaomi či Samsung, budete mít podstatně upravenou verzi, která je na první i druhý pohled hodně odlišná. Je rozmanitost Androidu kladem či záporem? Proč má systém Android tolik tváří?

Co je vlastně Android?

Slovo Android se používá v několika různých významech: Android je značka, Android je operační systém a Android je zdrojový kód. Hlavním smyslem systému je zajistit fungování hardwaru a poskytnout prostředí pro běh aplikací. V základní výbavě je i jednoduché a stále zdokonalované uživatelské prostředí, přizpůsobené pro dotekové ovládání.

Jenže pokud si stáhnete Android v jeho čisté podobě a pokusíte se ho nainstalovat na nějaké zařízení, pravděpodobně neuspějete. Důvodem jsou ovladače. Podobně, jako Windows, potřebuje i Android ovladače jednotlivých hardwarových součástí – například fotoaparátu, modulů Wi-Fi či Bluetooth, čtečky otisků prstů a dalších. Právě zde poprvé vstupuje do hry výrobce, který musí zajistit podporu svého hardwaru integrací ovladačů.

Tím se dostáváme k zásadní odlišnosti mezi iOS a Androidem. V případě iOS je Apple jak výrobcem zařízení, tak i operačního systému. Zdrojové kódy si tedy nechává pro sebe, neposkytuje je nikomu dalšímu a o podporu hardwaru se stará sám. Telefony s Androidem produkuje několik stovek výrobců z celého světa. Využívají toho, že Android je otevřenou platformou, kterou si mohou upravit k obrazu svému. Pokud tedy nějaký výrobce poskládá telefon například z procesoru MediaTek, displeje od Samsungu a fotoaparátu od Sony, stačí, aby zahrnul do systému odpovídající ovladače, a všechno bude fungovat, jak má. Výhodou je to i v případech oficiálně nepodporovaného hardwaru – například Samsung přes vlastní ovladač podporoval čtečku otisků daleko dříve než samotný Android. Rozmanitost Androidu tedy začíná u podpory hardwaru. Pokračování zde.

Zdroj: https://www.svetandroida.cz/rozmanitost-androidu-201707/