David je v #UBKoffice zodpovědný nejenom za vedení projektů a komunikaci se zákazníkem..

Už mu běží pátý rok od veselé historky o tom, jaký byl jeho vstupní pohovor do UBK. Jak mohl díky své práci cestovat do USA ✈ a jaká je jeho druhá rodina? Jak říká David: „Zaměstnanci zde nejsou pouze čárky v databázi, jsme spíše taková větší, druhá, rodina. Všechno je to o mně, nás, a možná i Tobě?“

Jako by to bylo včera… no, ale ono vlastně není. V červenci to budou 4 roky, co jsem šel na pohovor, před kterým jsem omylem vystoupal do špatného patra a šel na gynekologii, myslím, že na ten den jen tak nezapomenu. Naštěstí se mi povedlo po tomhle drobném faux-pas, při kterém jsem asi vystrašil nejen sebe, najít a přesně si zapamatovat, kterými dveřmi ano a kterými ne (nebylo to tak složité, byla na těch dveřích samolepka UBK)

Zálibu v programování jsem si našel už na střední škole. Pak jsem vyzkoušel několik jiných oborů, ale jelikož jsem studoval na Západočeské univerzitě v Plzni, konkrétně na Fakultě aplikovaných věd, chtěl jsem dělat něco v oboru, získat nějakou praxi, další zkušenosti. Konkrétně o UBK jsem poprvé slyšel od spolužáka a dlouholetého kamaráda (teď i kolegy), Matěje, který mi výběr ulehčil díky tomu, že „prošel“ všechny plzeňské IT firmy a vybral si právě UBK. Pak už jsem jen dal na jeho slova a poslal životopis.

Od té doby, co jsem nastoupil? Toho je celá řada. Na začátku jsem nastoupil do Ivy týmu. Nic jsem o této technologii (kromě toho, je postavena na jazyku Java) nevěděl, nicméně jsem vděčný, že tou první technologií byla právě tahle, je ideální na zaučení se. Po nějaké době mě začaly táhnout mobilní aplikace a tam začala cesta, na které se nacházím nyní. Začal jsem se zabývat jazykem Swift (iOS), který mě zaujal a nesmírně baví. Nyní už se vývoji věnuji podstatně méně a spíše řeším samotné vedení projektů a VMA týmu. (Vývoj mobilních aplikací). Co bych asi vyzdvihl nejvíce je práce s lidmi. Díky UBK jsem v tomto získal mnoho zkušeností nejen díky vedení projektů a týmů lidí, které je potřeba synchronizovat, aby spolupráce šlapala, jak má, ale také díky komunikaci se samotnými zákazníky, která není vždy úplně jednoduchá.

Začal jsem školením na Swift, po nějaké době jsem si chtěl umět napsat i vlastní API, tak jsem se naučil základy v PHP. Postupem času, jak jsem již zmiňoval, se moje pracovní náplň změnila na vedení projektů a spíše obchodní činnost takže jsem se povrchově dostal k dalším technologiím jako jsou například Python, React, Flutter,… I když se již plně nevěnuji vývoji jako takovému, tak chci vždy vědět o technologiích využitých v daných projektech. Je pak jednodušší určit, co je nebo není možné, časovou náročnost, nebo i někdy pomoci se samotným vývojem. Dále jsem absolvoval několik školení, které vyžadovali naši (zejména korporátní) zákazníci, z důvodu navázání úzké spolupráce.

Tohle je jednoduchá otázka…! Jasně, už se tomu tak nejednou stalo! Proč? To, myslím, poznáte ze zbytku rozhovoru!

Líbí se mi to, že se tu dá na vlastní názor jedince. Když někomu něco nejde, není ostuda se jít zeptat, nechat si poradit. Všechno se dá řešit, pokud k tomu člověk přistupuje čelem! Zaměstnanci zde nejsou pouze čárky v databázi, jsme spíše taková větší, druhá, rodina.

Určitě nejvíce oceňuji kolektiv, jaký jsme si tu vybudovali (budujeme), bez toho bych asi v práci (obecně) nebyl spokojený. Nikdo si na nic nehraje, všichni jsme lidi (jak jsem již zmínil v předešlé otázce). Trávíme spolu čas i mimo pracovní dobu, ať už na firemních akcích, nebo jen posedíme s některými kolegy…. Ano myslím, že tohle je pro mě priorita – Je to o lidech.

Žiju sportem, je to něco kam se chodím odreagovat (ostatně jako více kolegů), takže můj oblíbený benefit je Multisportka! (Ačkoliv ji né všude berou…). Bylo by fajn, kdyby byla z větší části dotovaná, pak by si ji možná vzalo více kolegů a mohli bychom tak spolu jednoduše trávit čas při sportu! Vím, že někteří si ji nevzali právě z důvodu, že se jim to nevyplatilo.

Prší nebo svítí slunce? … Samozřejmě to není vždy stejné, někdy se daří více někdy méně… Z velké části, právě díky klidné a přátelské atmosféře, která na firmě panuje to ale bývá s úsměvem na tváři…!

Jde o to, na čem pracuji. Doma mám zařízenou kancelář, takže když zrovna musím řešit věci s klienty, pak jsem raději tam, mám na to větší klid. Pokud jde o věci spojené s vývojem, kde se účastní větší počet lidí pak v kanceláři. Nicméně si čas od času jdu sednout do nějaké kavárny, nebo parku. Je to příjemné odreagování.

Na to jsme experti! Máme firmu rozdělenou na týmy podle technologie, ve které pracujeme. Takže mimo klasické teambuildingy pořádané vedením UBK, které máme 1–2x do roka má ještě každý tým prostor k tomu vymyslet nějakou akci pro zbytek firmy. Sice jsme teď kvůli koronaviru, který nás ovlivnil všechny, tyto akce pořádat nemohli, věřím, že navážeme tam kde jsme skončili! Je to velká součást naší firemní atmosféry. Je fajn, že díky těmto akcím poznáme to co koho baví… máme tak možnost se navzájem lépe poznat.

Tyjo, je těžké vybrat který… Začal bych ve Žluticích… (takže úplně na začátku). Byl to můj první teambuilding, na který jsem se dostal, myslím, druhý týden po tom, co jsem nastoupil do firmy. Byla to skvělá akce, nejen díky tomu, že jsem zde měl poznat všechny tehdejší kolegy. Další akce, která se velice povedla byla voda, schovávání lodí kolegům, Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak, oslava Barči narozenin (které vlastně ani neměla)… No a vlastně hned poté navazoval čtvrt rok v Americe, kde jsem sháněl a ve spolupráci s kolegy v Plzni realizoval projekty, to je také velkou součástí mé dosavadní kariéry v UBK. Zastupoval jsem naši firmu v Evropském parlamentu v Bruselu, kde jsem měl možnost se setkat například s prezidentem české Hospodářské komory – Ing. Vladimírem Dlouhým nebo Europoslankyní – Martinou Dlabajovou. Veletrhy po celé Evropě… Jak říkám, je toho celá řada!

Vždy je prostor se zlepšovat. Kdybych měl být konkrétní tak mám určité ambice ohledně expanze na americký trh, kde již pár klientů máme… Bylo by skvělé, kdyby se nám podařilo „ovládnout“ západ, ale to asi není něco, co závisí pouze na vedení. Všechno je to o mě, nás, a možná i Tobě?

#weloveit #UBKstories #UBKgeeks #UBKteam #team #developers #software #development #outsourcing #geeks #rozhovor #david #plzen