Tentokrát jsme vyzpovídali našeho administrátora Láďu

Obecně řečeno je hlavní náplní práce administrátora zajištění funkčního prostředí pro vývojáře. Jakmile vývojář nemůže vyvíjet, je to problém. Konkrétněji to znamená zavádět, udržovat a konfigurovat služby napříč činnostmi firmy, a to od produkčních serverů, kde běží ostrý provoz zákaznických projektů, přes vývojová prostředí, až po interní aplikace pro evidenci práce, sdílení dokumentů, komunikaci. Každý z těchto kroků by se dal rozpadnout další úrovně jako je konfigurace webových serverů, verzovacích systémů a databází, zálohování, automatizace, bezpečnost, licence ale i asistence kolegům při jejich běžné práci.

Koncem prázdnin to budou 4 roky.

Během studia jsem postupně dozrál k tomu, že být programátor není úplně pro mě. V té době jsem spíše tíhnul k práci síťaře, bavily mě také různé operační systémy, hardware, tvorba webů a správa systémů obecně. Moje dosavadní zaměstnání bylo zaměřené trochu jinam a postupně jsem přemýšlel o změně. Jednoho dne jsem celkem náhodou objevil nabídku pracovní pozice „systémový administrátor“ a rozhodl jsem se o ni ucházet. UBK jsem do té doby neznal. Náplň práce dost přesně splňuje mé očekávání

Dobře, jinak bych zde nepracoval. Atmosféra mezi kolegy (a přáteli) je velmi dobrá, nátlak nebo nějaký stres na pracovišti není, náplň práce mám pestrou. Pochopitelně, některé věci občas nejdou snadno, jiné by se zase mohly zvládat lépe, ale to vše považuji za normální, vždy je kam se posouvat. 

Nepochybně na tom, aby bylo dost projektů, firma se posouvala a mzdy chodily. To jsou jistě shodné cíle u všech managerů. Co je vidět na denní bázi jsou různé akce přispívající k dobré atmosféře mezi lidmi. Často máme společné sešlosti, aktivity, rozdávají se různé dobroty a dárečky, pořádají se cestopisné přednášky a mnoho dalšího. Vše bývá přizpůsobené naší věkové skupině, což nám (mně) samozřejmě vyhovuje.

Každá práce by měla člověka posouvat. Já se posunul významně, nicméně především si myslím, že konečně správným směrem. Podobný pocit jsem dříve tolik neměl. 

Pracovní doba není pevná, přesto se snažím přicházet v 7 a odcházet v půl 4. Takových nás tu moc není, ráno je v práci mrtvo. Ne vždy se chce ale vstávat. Stejně tak je občas nutné počítač vytáhnout doma. Většina kolegů chodí do práce později a já bych měl být k ruce všem. 

Přímým nadřízeným je majitel a jednatel Lukáš Tomášek. Komunikace je přátelská a bezproblémová, na to si stěžovat nelze.

Každý je jiný. Mýty o tom, že ajťák je podivný týpek s mastnou hlavou, se ale nepotvrzují. Většina z nás jsme spíše mladší a v IT máme zálibu. Mnohých je UBK první opravdová pracovní zkušenost. Pak je tu ale i několik pracovně starších lidí, kteří mají rozsáhlé zkušenosti a definují směr týmů. Každý tým je v něčem specifický. Ze svého pozice přesně vidím rozdílné postupy mezi jednotlivými týmy. 

Před lety se na můj podnět zavedlo dovážení obědů, za to jsem rád. Společným nápadem byla firemní LAN party. Pak jsou tu různé drobnosti, spojené s erárním obsahem v kuchyňce. Občas se mě vedení zeptá na názor, ze kterého pak něco vzejde. Podařilo se upravit několik vnitřní procesů, zřízení některých serverů a služeb. V tomto ohledu vedení naslouchá.

UBK je IT firma, s běžnými problémy si kluci umí poradit. Jednoduché požadavky odpadají a přichází tak často záludnosti. Často jsou to problémy, na které neznám řešení a je nutné hledat, bádat a zkoušet. V tomto ohledu je znát, že se nemám s kým poradit a je nutné na všechno přijít sám. Někdy to jsou hodiny procházení logů, čtení dokumentace a následného naleznutí řešení v podobě několika elementárních krocích. Z některých požadavků už na pohled vyzařují problémy, a tak trochu se jim vyhýbám (marně J). Většina se ale podaří vyřešit, což mě uspokojuje.

#weloveit #UBKstories #UBKgeeks #UBKteam #team #developers #software #development #outsourcing #geeks #rozhovor #ladislav #plzen